Presunúť na hlavný obsah

Čadca zažila krásny slnečný hodový víkend

Kultúra

Umeleckí drotárski majstri a ďalšie tradičné remeslá, pestrá paleta predajných stánkov a mnohorakých gastronomických pochúťok, bohatý kultúrny program, vynikajúce folklórne súbory, obľúbené hudobné skupiny a sólisti, tanečné a divadelné vystúpenia a ďalšie sprievodné aktivity naplnili vrchovato čadčiansky hodový víkend. Zavítali naň tisíce domácich i zahraničných návštevníkov. A v tomto roku sme skutočne užili aj veľa tepla a slnka. Už v piatok  večer počas festivalu Revival Night sa Matičné námestie zaplnilo do posledného miesta. Príjemná teplá noc návratov patrila v tomto roku najmä fanúšikom kapiel Bon Jovi, Metallica, Kabát a Horkýže slíže.

Sobota priniesla už tradične radosť aj detským divákom, zabávali ich herci Divadla Maškrta. Popoludnie patrilo folklóru a dobrej hudbe – vystúpili FS Drevár, Barbora Švidraňová s kapelou Baise Frank Band a Adventure Strings zo Žiliny. Predviedli skvelé vystúpenie a získali si veľkú priazeň divákov. Maximálnu pozornosť, nadšenie a stály aplauz prítomného publika patril aj Lenke Filipovej a skupinám Everlong a Gladiátor. Priniesli originálnu zmes populárnych a obľúbených skladieb. Nedeľa bola opäť krásna, slnečná a teplá. Už tradične vynikajúce výkony predviedli domáce umelecké kolektívy MSZ Kysuca, DFS Kelčovan, FS Kysučan, Kysuckí gajdoši s Paľom Kužmom a Andrejom Gernátom. Veľký ohlas zaznamenali aj vystúpenie folklórneho súboru Bača z Valašského Meziříčí a koncerty poľských kapiel - rockeri z Black Bee (Žywiec) a raperi z WIP Sqad (Toruń) – tí si doslova získali Čadčianske, a nielen mladé, publikum. Svojou spontánnosťou a temperamentným a priateľským vystupovaním.  Veľkým aplauzom sprevádzali diváci aj vynikajúci koncert skupiny LOJZO, ktorá bavil publikom spevom i slovom. O finále sa postarala a plné námestie zabávala známa superstar Dominika Mirgová. Nečakanou a príjemnou bodkou za mimoriadne  vydareným víkendom dal svojim skvelým vystúpením Adam Urban – člen kapely Everlong.

Už tradične sa v nedeľu dopoludní konala na Matičnom námestí aj slávnostná sv. omša. Celebrovali ju žilinský biskup Tomáš Galis, dekan Ladislav Stromček spoločne s predstaviteľmi ďalších dvoch čadčianskych farností – Kýčerka a Milošová a ďalšími duchovnými.

Do Čadce na Bartolomejské hodové slávnosti zavítala aj delegácia z partnerského mesta Žywiec (PL). Za ich občanov nás oficiálne pozdravil zástupca burmistra Marek Czul. Hostia prežili v Čadci a na Kysuciach bohatý program, absolvovali aj splav po Váhu a návštevu hradu Strečno.

V nedeľu pred sv. omšou bola slávnostne odovzdaná aj Pocta  Karola Guleju. Z rúk Miroslavy Pijakovej – správkyne Kysuckej kultúrnej nadácie a primátora Milana Guru ju v mene svojej babičky – významnej slovenskej výtvarníčky a šperkárky Remigie Biskupskej prevzala jej vnučka – Olívia. Udeľovanie tohto ocenenia je súčasťou slávnostného programu Bartolomejských slávností v Čadci už desať rokov. Ocenenie udeľuje Kysucká kultúrna nadácia so sídlom v Bratislave osobnostiam a tvorcom, ktorí sa výraznou mierou zaslúžili o šírenie a zachovávanie tradície výnimočného drotárskeho remesla, jeho propagácii a objavovaniu nových prameňov.

Ani tento rok nechýbali veselý a tvorivý detský jarmok s originálnym, ručne zhotoveným dreveným kolotočom a ďalšími zábavnými atrakciami a výtvarnými dielňami, hokejbalový turnaj, turistický drotársky pochod a ďalšie aktivity, ktoré potešili návštevníkov a občanov Čadce. Veríme, že sa vám hodový víkend páčil, že ste prežili množstvo krásnych a príjemných chvíľ v kruhu svojich priateľov a rodín. Už dnes sa tešíme na naše budúcoročné spoločné hodovanie. Ak máte nejaký dobrý nápad alebo návrh, ako o rok obohatiť Bartolomejské hodové slávnosti, napíšte nám.

POĎAKOVANIE

Mesto Čadca a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca ĎAKUJÚ touto cestou všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii podujatia, ako aj  všetkým domácim i zahraničným účinkujúcim umelcom za ich vystúpenia a jedinečné zážitky.

ĎAKUJEME aj všetkým spoluorganizátorom a partnerom Bartolomejského hodového jarmoku a 12. ročníka festivalu Drôtománia Čadca 2016  za spoluprácu, priazeň a podporu.

Spoluorganizátori

Mestá Toruň, Žywiec, Valašské Meziříčí, Rímsko-kat. farnosti Čadca – mesto, Kýčerka, Milošová, Kysucká kultúrna nadácia, Považské múzeum v Žiline, Žilinský samosprávny kraj, Spolok priateľov Čadce, Mestský podnik služieb Čadca, Mestská polícia Čadca, TJ Lokomotíva Čadca, Kysucká hokejbalová únia,

Partneri

OOCR Kysuce, SEVAK, a. s., COOP Jednota, SD, VÚB, a. s., TEMPRO – Stavebná firma, s.r.o., Benclean, s.r.o., Kvetinárstvo Miroslava Budošová, Kysuce, MY Kysucké noviny, KTV, RTVS – Rádio Regina, Rádio Frontinus, TASR.

Ceny do tomboly venovali

Mesto Čadca, Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca,

ELKA – Ladislav Kaplan a Michaela Kaplanová, Hračky Alex, Kikulienka – Monika Ďurinová, PP Art – Peter Polák, Kníhkupectvo ARCUS, Novatech, Alokz Kozoň – predajňa detského tovaru, Pizzeria Vanessa, Veronika Koperová – reštaurácia Del Nicky, Butik Sonja, BOdrik, s.r.o a majstri ľudovýcha  umeleckých remesiel: J. Foldinová, M. a B. Piwonski, P. Baňák, J. Kudláčová, Y. Kačanyová, V. Hrušková, L. Fapšo, M. Hora, J. Masnicová, A. Urbánková, Z. Flachsová, A. Dejová, Ľ. Gontkovská, K. Kontríková, H. Jarolímová, A. Floreková, I. Illík, E. Bebčáková, D. Čížová, S. Otruba, A. Matkulčíková, A. Kendrala, M. Konečná, J. Pečka, M. Trusinová, J. Turcerová, Z. Krajčirovičová, M. Jurčová, E. Gecler a R. Hozák.

Galéria