Dnes na 50. Palárikovej Rakovej (štvrtok, piatok)

Dvoma dopoludňajšími súťažnými predstaveniami v Dome kultúry v Čadci pokračovala v stredu jubilejná 50. Palárikova Raková (PR). Divadelníci z Jákloviec uviedli drámu Š. Králika Trasovisko a ochotníci z Lipovca sa predstavili v hre J. Barča-Ivana Dvaja. Popoludní bolo na programe slávnostné otvorenie Palárikovej cesty, ktorá spája Čadcu a Rakovú a symbolizuje ich dlhoročnú spoluprácu a partnerstvo v oblasti podpory a rozvíjania Palárikovskej tradície na Kysuciach. Palárikova cesta je dlhá 4 km a začína sa na Palárikovej ulici v Čadci, vedľa  historickej budovy hotela Tatra Inn. Tu je osadená aj žulová platňa s nápisom: Palárikova cesta, Čadca – Raková, 4 km, 27. 4. 2017.  Cesta končí v Rakovej na Námestí Jána Palárika v centre obce. Otvorenia Palárikovej cesty sa zúčastnili primátor Čadce Milan Gura, zástupca starostu obce Raková a výkonný tajomník združenia Životnými cestami Jána Palárika Miroslav Mareček, predstavitelia oboch samospráv a ďalší pozvaní hostia a občania. Účastníci slávnosti po odhalení pamätnej platne spoločne s pestrým sprievodom divadelníkov, členov Detského a mládežníckeho divadelného súboru EVA, prešli Palárikovou ulicou a pri pamätníku, ktorý stojí na mieste bývalého Palárikovho domu si uctili aj pamiatku všetkých kultúrnych dejateľov, ktorí pred 90 rokmi stavbou prvého kultúrneho stánku v Čadci položili základ Palárikovskej tradície a naplno rozvíjali aj ochotnícku divadelnú činnosť.

Prehliadka pokračovala v slávnostnom duchu aj v podvečerných hodinách v Rakovej. Slávnostnému otvoreniu festivalu a divadelnému predstaveniu našich krajanov z Kovačice predchádzali pietne spomienky pri soche i rodnom dome J. Palárika, prijatie účastníkov 50. PR starostom obce a sv. omša v kostole Narodenia Panny Márie. Súčasťou otváracieho ceremoniálu v Kultúrnom dome Jána Palárika, ktorého sa zúčastnili mnohí vzácni hostia z Kysúc, Slovenska i zahraničia, bolo aj ocenenie viac než 60 osobností a inštitúcií a predstavenie dvoch publikácií – Pamätnice 50. Palárikovej Rakovej a monografie Filip Lašut, pocta divadelnému fotografovi. Uvedenú publikáciu si môžete zakúpiť v Dome kultúry v Čadci.

Dnes a zajtra vám dávame do pozornosti:

Štvrtok, 27. apríl

ČADCA, Dom kultúry

9.00 h
Záhorácke divadlo Senica
I. A. Fodor: JANÍČEK OKÚSÁNEK NENÁSYTNÝ
Réžia: kolektív súboru

11.15 h
Ochotnícke divadlo Janka Čemana Pivnica, Srbsko
S. Gašperec: Dievča, ktoré pískalo
Réžia: Katarína Hitzingerová
Pohostinné predstavenie