V Čadci sa uskutoční celoslovenský Seminár o ľudovej piesni

Zaujímavá pozvánka pre odbornú i laickú verejnosť

3. novembra 2018 sa v Čadci zídu znalci a vyznávači ľudovej kultúry. Spolok hudobného folklóru v spolupráci s Mestom Čadca, Domom kultúry v Čadci. Kysuckou knižnicou, Kysuckým múzeom, Kysuckým kultúrnym strediskom a ďalšími partnermi organizujú celoslovenský Seminár o ľudovej piesni 2018. Seminár sa koná každý rok a jeho jedinečnosť spočíva v tom, že systematicky mapuje jednotlivé regióny, vyhľadáva odborníkov i zberateľov folklórnych tradícií a podporuje ich činnosť. Výber miesta konania seminára v roku 2018 na Kysuciach má mimoriadny význam nielen pre kysuckú kultúrnu provenienciu, ale aj pre získanie nových progresívnych poznatkov o tradičnej ľudovej hudobnej kultúre na Kysuciach. Kysucké ľudové piesne si ako súčasť kultúrneho dedičstva Slovenska zasluhujú náležitú pozornosť. Odbornými garantmi seminára sú Pavol Kužma a redaktor Slovenského rozhlasu Marian Minárik. V rámci seminára je pripravených 12 prednášok na danú tému. Zaznejú v podaní vybraných osobností znalých problematiku regiónu – zberateľov, muzikológov, pedagógov, hudobníkov, sólistov, vedúcich folklórnych skupín, upravovateľov a zapisovateľov ľudových zdrojov – piesní, tancov, choreografických prejavov. Na odbornú časť seminára, ktorá začne o 9.00 hod. pozývame všetkých, ktorí majú záujem rozšíriť si znalosti na danú tému.

Kysuckí folkloristi na scéne

Seminár obohatí aj umelecký scénický program prezentujúci krásu a bohatstvo kysuckého folklóru v podaní domácich folklórnych súborov a sólistov. Program je určený širokej verejnosti a uskutoční sa v divadelnej sále Domu kultúry v Čadci o 15.30 hod. Predstavia sa v ňom rodáčka z Kysúc – vynikajúca speváčka ľudových piesní Helena Zahradníková, folklórne súbory Kelčovan a Jedľovina, folklórne skupiny, ľudové hudby a sólisti z Turzovky, Novej Bystrice, Skalitého, Svrčinovca a ďalší hostia. Vstup na program je voľný. Srdečne vás pozývame.

Seminár tematicky podporí aj unikátna výstava ľudových hudobných nástrojov zo zbierok P. Kužmu  a B. Gernáta pod názvom Klenoty Kysúc, ktorú si môžete pozrieť v dňoch 2. – 6. novembra vo foyeri Domu kultúry v Čadci na 1. poschodí. Pre mladých poslucháčov je pripravený aj tvorivý workshop a prednášky o ľudovej piesni (Kysucká knižnica, 24. 10. ) pod vedením lektorov P. Kužmu a J. Petrovičovej. Záštitu nad podujatím prevzal primátor Milan Gura.

Podujatie sa koná s podporou Žilinského samosprávneho kraja a kysuckých obcí a miest.

PROGRAM Seminára o ľudovej piesni

Spoločenská sála

• 9.30 hod. – otvorenie seminára
  • 9.45 – 12.10 hod. – odborné prednášky + diskusie
  • Pavol Kužma: Ľudová hudobná kultúra na Kysuciach
  • Ján Rokyta: Výskum – zvukové záznamy ľud. piesní z oblasti Hrčava – Kysuce
  • Magdalena Szyndler: Špecifiká ľudových piesní na slovensko-poľskej hranici
  • Renáta Janošcová: Zvuková analýz ľudových piesní z Kysúc
  • Roman Bienik: Novátorské tendencie v kysuckom folklóre
  • Alojz Kontrík: Ľudová pieseň v kontexte publikačnej činnosti Kysuckého múzea v Čadci
  • 12.10 – 13.30 hod. – obedňajšia prestávka
  • 13.30 – 15.00 hod. – odborné prednášky a diskusie
  • Pavol Markech: Obradnosť textu ľud. piesne  v kontexte obradovej situácie
  • Helena Zahradníková: Vokálne prejavy na Kysuciach
  • Silvia Petreková: Prezentácia tradičnej ľudovej hudobnej kultúry v pôsobnosti regionálneho kultúrneho strediska
  • Pavol Kopták: Ľudová pieseň v choreografiách FS Jedľovina
  • Helena Fulierová: Ľudové piesne v interpretácii speváckej skupiny
  • Janka Petrovičová: Ľudová pieseň v škole, kde si ctia tradície

Divadelná sála

• 15.30 hod. – kultúrny program pre účastníkov seminára a širokú verejnosť
  • Účinkujú: Helena Zahradníková, DFS Kelčovan, FS Jedľovina, Kováčovci – Nová Bystrica, FS Bystričan, Gorali – Skalité, FS Svrčinka, Cimbalová muzika, FS Turzovanka,

SRDEČNE VÁS POZÝVAME. VSTUP JE VOĽNÝ.

Viac informácií nájdete na http://www.folkloika.sk/planovane-podujatia-v-roku-2018

• Koncert z verejných zdrojov podporuje  hlavný partner projektu Fond na podporu umienia
  • Seminár z verejných zdrojov podporuje Hudobný fond music fund Slovakia
  • Žilinský samosprávny kraj