65 rokov s Folklórnym súborom Kysučan

Folklórny súbor Kysučan si v uplynulých dňoch pripomenul 65. výročie svojho vzniku, ktorého domovskou scénou je už viac než 35 rokov Dom kultúry v Čadci. Všetko to začalo v roku 1954, keď učiteľ Peter Gančár sústredil v súbore záujmovej činnosti chlapcov a dievčatá vo Vysokej na Kysucou, ktorí s nadšením tancovali a spievali ľudové piesne..., a tak sa zrodil Folklórny súbor Kysučan. Prvým oficiálnym vystúpením tohto folklórneho kolektívu bolo prvomájové vystúpenie v r. 1954 v Čadci. V 1975 vstúpila na scénu Helena Marťáková ako metodička súboru. V roku 1978 prevzal štafetu vedenia choreograf Leopold Kulich. Súbor našiel novú profiláciu v snahe o výskum ľudových tradícií na Kysuciach. V 80. rokoch boli neodmysliteľnou súčasťou súboru manželia Jurgovci. Známa slovenská etnografka Valéria Marákyová posilnila v tomto čase proces výskumu v teréne a upevnila pozíciu súboru pri prezentáciách pôvodnej ľudovej kultúry Kysúc. Roky 1984-1989 priniesli významný kvalitatívny skok aj zásluhou choreografa Ladislava Kopeckého, ktorý v súbore pôsobil už desiatky rokov ako tanečník. V roku 1984 spolu s Jozefom Vráblom začal pracovať na regionálnom programe Tance a spevy z Turzovskej a Kysuckej vrchoviny, ktorými sa súbor prepracoval do najvyššej kategórie regionálnych súborov. Pečať profesionality a nadšenia pre kysucký folklór sprevádza Jozefa Vrábla dodnes. Živým dôkazom je odprezentovaný program k 65.výročiu súboru. Pri tejto príležitosti pripravili 23. novembra 2019 v Dome kultúry v Čadci členovia súboru takmer trojhodinový večerný program, v rámci ktorého predstavili publiku piesne a tance z Kysúc i ďalších slovenských regiónov. Dojímavé bolo vystúpenie bývalých členov súboru, keď vystúpili z hľadiska na scénu a zapojili sa do programu. Príjemným oživením bolo aj netradičné baletno-folklórne vystúpenie tanečnice súboru, ktorá sa tancu venuje i profesionálne.

V súčasnosti FS Kysučan pracuje pod umeleckým vedením skúseného choreografa Jozefa Vrábla a mladého, talentovaného Rudolfa Kužmu. Organizačným vedúcim je dlhé roky Peter Bytčanek o kroje sa s láskou stará Nina Kopecká a Rudolf Kužma. Vedúcimi ľudovej hudby sú Ivan Kubiš a Martin Vrábel a predsedom súboru je Pavol Pánis, ktorý do súboru aktívne vstúpil v 60. rokoch. Jedinečným prínosom pre súbor je maliarsky talent samotného choreografa Jozefa Vrábela, ktorý dokumentuje súbor aj prostredníctvom obrazov s folklórnou tematikou. autorská výstava týchto obrazov je nainštalovaná vo výstavných priestoroch Domu kultúry v Čadci, výstava nesie názov Keď dvaja jubilujú a verejnosť si ju môže pozrieť do 8. decembra 2019.

Zo srdca ďakujeme vedeniu a členom FS Kysučan za šírenie dobrého mena nášho mesta,
za jeho jedinečnú reprezentáciu a vytváranie jeho pozitívneho obrazu vo svete.
Do ďalších rokov im prajeme veľa úspechov nielen scéne, ale i v osobných životoch...

Z verejných zdrojov podujatie finančne podporili Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.