Presunúť na hlavný obsah

„Šak je nom tu  barzo fajne“ – Ako nám tu je veľmi dobre

Kultúra

Dom kultúry v Čadci  uvádza 27. marca 2023 divadelný projekt pod názvom „ Šak je nom tu  barzo fajne“ – Ako nám tu je veľmi dobre.

Divadelná konverzačka  z dielne Divadelného súboru Jána Palárika v réžii Vlada Moresa bola napísaná so zámerom predstaviť hornokysucké nárečie formou humorných scénok, skečov a gagov a zároveň pritiahnuť  diváka k tomuto, už skoro zabudnutému pokladu našich  predkov. Ako uvádza autorka scenára Katarína Janesová, v hre ide o priblíženie „obyčajného života obyčajných ľudí" na horných Kysuciach, ktorí kedysi žili alebo ešte žijú svoje životy, a to  rázne, odhodlane, niekedy tragicky, ale určite  s veľkou dávkou humoru.

Inšpiráciou k napísaniu hry boli udalosti  z reálneho života, ktoré sa skutočne stali, pričom nezriedka bola autorka ich priamym svedkom alebo ich počula sprostredkovane od rodiny či známych. Situácie  napriek tomu miestami  vyznievajú absurdne,  až neuveriteľne. Veľkou oporou a pomocou pri písaní  jej bola herecká  kolegyňa,  Katarína Prengelová, ktorá prepísala celý text do správneho módu, podieľala sa na transkripcii do hornokysuckého  nárečia.  Veríme, že pripravovaná hra poteší  divákov a vyčarí im úsmev na tvári.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.