Začala sa 55. Palárikova Raková

V nedeľu 23. apríla 2023 sa v Rakovej slávnostnou omšou v kostole, početným krojovaným sprievodom a divadelným predstavením ochotníkov zo susedného Staškova začal 55. ročník Palárikovej Rakovej – národnej súťažnej prehliadky ochotníckych divadelných súborov s inscenáciami pôvodnej slovenskej dramatickej tvorby. Prehliadka potrvá do piatku, 28. apríla, kedy budú v Dome kultúry v Čadci o 18.00 hod. slávnostne vyhlásené výsledky súťažnej časti festivalu a následne uvedené aj pohostinné predstavenie Tajovského Ženského zákona v podaní hercov Divadla J. G. Tajovského zo Zvolena.

Dnes, v stredu 26. apríla o 18.00 hod., je na programe prvé súťažné predstavenie. Diváci môžu  drukovať Divadelnému súboru Staškovan zo Staškova, ktorý uvedie hru J. Belkovej A furt sa pije. Vo štvrtok sa v rámci súťažnej časti prehliadky predstavia ďalšie dva kolektívy – Divadelný súbor Na skok z Raslavíc uvedie v Dome kultúry v Čadci o 9.00 hod. hru M. Bašistu Tri śestri (na motívy A. P. Čechova) a večer o 18.00 hod. pozývajú organizátori do Rakovej na divadelné predstavenie Medzibrodského kočovného divadla. Ochotníci z Medzibrodu uvedú hru T. Pohorelca Kokoš (kohút). V piatok sa k súťažiacim pridá aj domáci Divadelný súbor Jána Palárika. Predstaví sa na svojej domovskej scéne v Dome kultúry v Čadci o 10.30 hod. hrou Veselá jeseň, autormi ktorej je Katarína Janesová a Vlado Mores.

V utorok a stredu sa divákom predstavili aj dva krajanské divadelné súbory –  reprezentanti partnerského festivalu DIDA Pivnica (Srbsko). Divadelníci z Nového Sadu uviedli hru V. Moresa WC story a členovia Divadla Janka Čemana z Pivnice hru V. Benkovej Pusťte basu do rozhlasu.

Počas šiestich festivalových dní sa nielen v Rakovej a Čadci, ale aj v ďalších kysuckých obciach a mestách predstaví 16 divadelných kolektívov a sólistov, uvedú 30 predstavení. Sprievodný program ponúka aj 6 výstav, besedu o osobnosti a diele J. Palárika a dramaturgický seminár pre tvorcov divadla. Kysucké kultúrne stredisko v Čadci ako hlavný garant prehliadky vydalo pri príležitosti jubilejného 55. ročníka festivalu Pamätnicu, ktorá obsahuje mnohé zaujímavé informácie a niekoľko desiatok fotografií. Autorsky ju pripravila a zostavila Katarína Šulganová, obálku namaľoval maliar Ondrej Zimka.

Garantmi festivalu sú Žilinský samosprávny kraj, Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, Mesto Čadca, Obec Raková a ďalší spoluorganizátori a partneri.

Podrobný program festivalu nájdete na priloženom plagáte.
Srdečne vás pozývame a prajeme príjemné umelecké zážitky.