70 rokov folklórneho súboru Kysučan
Jeden z najlepších kysuckých umeleckých kolektívov – folklórny súbor Kysučan si v týchto dňoch pripomína výnimočné jubileum – 70 rokov.
Za svoje dlhoročné úspešné pôsobenie a vynikajúcu reprezentáciu mesta Čadca i regiónu Kysúc si FS Kysučan – jeho bývalé i súčasné vedenie a všetci speváci, tanečníci, hudobníci i sólisti, ktorí v ňom doposiaľ účinkovali a účinkujú, zaslúžia náš obdiv a uznanie. Z celého srdca ďakujeme vedeniu a členom FS Kysučan za šírenie dobrého mena nášho mesta, za jeho jedinečnú reprezentáciu a vytváranie jeho pozitívneho obrazu vo svete. Do ďalších rokov im prajeme veľa úspechov nielen na scéne, ale i v osobných životoch.
Z histórie folklórneho súboru
Jeho zakladateľ a prvý umelecký vedúci a choreograf, zanietený učiteľ a folklorista Peter Gančár, v roku 1954, keď začal aktivizovať vo Vysokej nad Kysucou do súboru prvých chlapcov a dievčatá, netušil, že láska a vernosť k tradíciám, ktoré im vštepí, budú pokračovať vďaka jeho rovnako aktívnym a obetavým nasledovníkom aj v treťom tisícročí. Pod úspešné pôsobenie a účinkovanie Kysučanu sa za sedem desaťročí podpísali aj Ondrej Vavrica, Vladimír Šufliarsky, Tomáš Sýkora, Leopold Kulich, Pavol Pánis, Helena Marťáková, Valéria Marákyová, Ladislav Kopecký, Nina Kopecká, Jozef Vrábel, Peter Bytčánek a mnohí ďalší. FS Kysučan spolupracoval aj s mnohými externými choreografmi, ako boli napr. O. Demo, J. Majerčík, Ľ. Moravčík, I. Kovačovič, J. Polák, V. Šimková, D. Žáková. Ľudová hudba sa formovala pod vedením E. a Š. Štrkáčovcov, Ľ. Sýkoru, B. Mindeka, P. Pánisa, P. Bytčánka, G. Stehurovej, J. Pohančeníka, A. Pohančeníka a neskôr B. Lariša, Š. Belku, I. Kubiša a M. Vrábla. Spomenúť treba aj vynikajúcich sólistov – otca a syna Jaroslava Stráňavského st. a ml., Máriu a Pavla Jurgovcov, Amáliu a Pavla Kužmovcov, Magdalénu Sýkorovú, Bartolomeja, Evu a Andreja Gernátovcov, Barbaru Matákovú, dievčenské spevácke skupiny. V repertoári Kysučanu sú mnohé vynikajúce a originálne choreografie a tematické programy prezentujúce tradície, piesne a tance kysuckého regiónu, ale aj tance ďalších regiónov Slovenska, napr. Orava, Liptov, Horehron, Detva, Goral, východoslovenské tance a pod. Jeho umenie obdivovali tisícky nadšených divákov na mnohých podujatiach, slávnostiach a festivaloch na Slovensku i v zahraničí.
V súčasnosti FS Kysučan pracuje pod umeleckým vedením šikovného choreografa Rudolfa Kužmu. Organizačným vedúcim je dlhé roky Peter Bytčanek, o kroje sa s láskou stará pani Nina Kopecká. Vedúcou ľudovej hudby je Juliana Weglorzowa a predsedom súboru je Pavol Pánis, ktorý do súboru aktívne vstúpil už v 60. rokoch.
70 rokov svojej existencie si FS Kysučan pripomenie a oslávi v rámci slávnostného galaprogramu 29. 11. (pre verejnosť) a 30. novembra 2024 (vstup na pozvánku) v Dome kultúry v Čadci programom s názvom „Ruža lelia, kvet sa rozvíja.....už 70 rokov.“ Srdečne vás pozývame.
Dom kultúry Čadca – divadelná sála
29. novembra 2024 (piatok) o 18,00 hod. Pre širokú verejnosť, rodinných príslušníkov a priateľov členov FS Kysučan, lístky sú stále ešte v predaji. Predaj vstupeniek v pokladni DK Čadca alebo na https://kultura.mestocadca.sk/kulturne-podujatia.html
30. novembra 2024 (sobota) o 18,00 hod. Pre bývalých členov FS Kysučan a pozvaných hostí. Vstup na pozvánku.
V rámci slávnostného galaprogramu budú v tento večer udelené ocenenia pre osobnosti – CENA MESTA ČADCA A CENA PRIMÁTORA MESTA ČADCA.