Primátor Milan Gura prijal v rámci Dní detskej knihy v Čadci spisovateľov a ilustrátorov aj na pôde Mestského domu

Mesto

V dňoch 10. – 12. mája 2022 sa v Kysuckej knižnici v Čadci konalo prestížne celoslovenské podujatie – Dni detskej knihy. Táto národná prezentácia tvorby slovenských autorov detských kníh sa každoročne koná v inom slovenskom meste. Kysuckí knihovníci pripravili v rámci tohto jedinečného literárneho festivalu pre deti a mládež materských, základných, stredných i umeleckých škôl v celom regióne mimoriadne bohatý program – odborný seminár, besedy a stretnutia s tvorcami, výtvarné tvorivé dielne, výstavy a ďalšie aktivity. Zúčastnili sa ich takmer tri desiatky spisovateľov a ilustrátorov detských kníh. Nad festivalom prevzal popri predsedníčke ŽSK Erike Jurinovej záštitu aj primátor Čadce Milan Gura. Všetkých účastníkov – spisovateľov a ilustrátorov, ako aj zástupcov Kysuckej knižnice a ďalších národných inštitúcií prijal počas slávnostného obradu 10. mája 2022 aj na pôde mestského domu v Čadci. Okrem iného povedal:  „Nie je iste náhodou, že sa 39. ročník tohto festivalu kníh pre deti a mládež koná práve v Kysuckej knižnici. Je to v našom meste i regióne veľmi dôležitá a nenahraditeľná inštitúcia s dlhoročnou tradíciou a vynikajúcimi výsledkami. A ako som si prečítal, pripravila počas troch dní trvania festivalu pre našu mládež priam literárnu explóziu. Program je skutočne mimoriadne bohatý a atraktívny a ja si želám, aby ste pri všetkých vašich stretnutiach, besedách, tvorivých výtvarných dielňach, výstavách a ďalších aktivitách našli v deťoch a mládeži pozorných poslucháčov a divákov, aby ste sa dotkli ich detských duší, aby ste v nich podnietili a prehĺbili záujem o knihy, o čítanie a návštevu našej či inej knižnice. Aby v priamom kontakte s vami pocítili zmysel a dôležitosť krásnej literatúry, aby si uvedomili, že vôňu a čaro knihy nenahradí žiadne moderné médium. Veď knihy sú v našich životoch nenahraditeľné. Všetci sme vyrástli na jedinečných rozprávkových, dobrodružných či fantastických príbehoch, očarúvali nás ich prekrásne ilustrácie. Dodnes máme svoje obľúbené knižky. Čítali sme ich aj svojim deťom. A poniektorí, a medzi nich už patrím aj ja, ich s láskou čítame svojim vnúčatám.

Vážení priatelia, vy ste obdarení talentom vymýšľať, písať a kresliť, privádzať na svet nové a nové príbehy. Ďakujem vám za to a prajem vám veľa šťastia, elánu a originálnych, krásnych námetov na ďalšie diela.“

Prítomným sa prihovorila a vedeniu Mesta Čadca za spoluprácu poďakovala aj riaditeľka Kysuckej knižnice v Čadci Janka Bírová. Za prítomných autorov sa slova ujala spisovateľka Toňa Revajová, ktorá si zaspomínala na svoje pôsobenie v jednom z kysuckých regionálnych týždenníkoch. Všetci prítomní autori zanechali svoj autogram aj v Pamätnej knihe mesta.