Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Palárikovci, ďakujeme!

Publikované: 18. 12. 2015 13:30

Na Kysuciach sa človek vždy cíti akosi dobre. V týchto kopcoch a mestách, kde sa oddávna žilo ťažko, vanie jednoducho príjemný a srdečný duch.

Kto z divákov pozná logo veľkého srdca Palárikovej Rakovej (tematickej prehliadky ochotníckeho divadla slovenských autorov v Čadci), vie, že tento znak nie je iba pekným nápadom, ale predovšetkým presným vyjadrením toho, čo vždy na Kysuciach cítime: veľké, otvorené náručie, ľudskosť, nefalšovanú a čistú radosť z lásky k divadlu. Túto skutočnosť bolo znovu cítiť aj v sobotný večer 12.decembra 2015, kedy Divadelný súbor Jána Palárika oslavoval 90. výročie svojho vzniku.

Priznám sa úprimne, ako gratulant som očakávala klasický postup, ktorý vídame na podobných celoslovenských podujatiach. Oceňovanie dlhoročných členov súboru, dlhé ďakovné príhovory predstaviteľov rôznych inštitúcií, kytice kvetov, potlesky. V skutočnosti sme však boli príjemne prekvapení príjemným a decentným večerom, ktorý začal stručným príhovorom  Katky Šulganovej, po ktorom nasledoval dynamicky a vkusne urobený dokument, mapujúci 90. rokov činnosti divadla. Veľmi emotívne a za všetko hovoriace boli v príspevku, okrem ukážok inscenácií, práve vrúcne spomienky niektorých „Palárikovcov“. Úprimne, neteatrálne a ľudsky vyznali svoju lásku k divadlu ako javu, ktorý naplnil ich život niečím nepostradateľným. Dominantnými a srdečnými boli v záberoch priestorov milovanej sály ich priania a vinše tvorcom i divákom.

Po filmovom zážitku nasledovala (treba priznať) dojímavá časť večera. Na javisko boli postupne vyvolávaní všetci herci, ktorí sa počas minulých rokov podieľali na tvorbe v DSJP. Videli sme tak desiatky rôznych hereckých generácií, ktoré za spontánneho potlesku divákov dostávali od vedenia mesta i súboru Pamätný list a typické červené perníkové srdiečko. Jeden z pamätníkov prečítal aj list dlhoročného režiséra DSJP Martina Kolesára z Bratislavy.

V závere tejto časti zaznela ešte po krátkom poďakovaní primátora mesta a riaditeľky domu kultúry zdravica Miša Kováča Adamova z Martina. Po krátkej prestávke sa už diváci mohli preniesť do deja známeho príbehu o Jožkovi Púčikovi, ktorého premiéru uviedol DSJP ako súčasť slávnostného večera, pod režijným vedením Vlada Moresa. Inscenáciu Ivana Stodolu Jožko Púčik a jeho kariérny rast tvorcovia predviedli v novom šate a príbeh nám v mnohom pripomínal našu súčasnú spoločenskú scénu, ako i stále aktuálny ľudský hyenizmus...

Okamžitý standing ovation po predstavení a plné herecké náruče kvetov počas klaňačky hovorili za všetko...

Spoločenský večer končil pre Dom kultúry v Čadci typicky bohatým pohostením, kde bol čas na zdieľanie, spomínanie i zoznamovanie, to všetko stále v duchu srdečnej atmosféry, pre Kysuce tak charakteristickej...

Palárikovci, ďakujeme a ešte raz prajeme -  Živiooo a ešte veľa krásnych inscenácií a zdravých rokov  pred Vami!!!

(ochotnícka kolegyňa z Prahy)  Magda Pajanková

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk