Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Viac informácií

Súhlasím

Pocta maliarovi Milanovi Paštékovi

Publikované: 25. 04. 2016 15:00

S Kysucami, a osobitne s Čadcou, sa spájajú životy mnohých významných osobností. Kultúrni dejatelia, lekári, umelci, pedagógovia, verejní činitelia, športovci. Sú ich desiatky. Nepochybne k nim patrí aj maliar Milan Paštéka. V tomto roku si pripomíname jeho nedožité 85. narodeniny (20. 5.). Bol výnimočným umelcom i človekom. Jeho tvorba je v odborných kruhoch mimoriadne vysoko cenená, dielo, ktoré vytvoril má európske, ba aj svetové parametre. Stal sa legendou slovenského maliarstva, jeho výstavy mali možnosť obdivovať tisíce návštevníkov doma i v zahraničí. Aj my – Čadčania naňho môžeme byť právom hrdí. Bol jedným z nás. V Čadci žili a dlhodobo pôsobili jeho rodičia – učitelia. Mnohí Čadčania si dodnes pamätajú na charizmatického gymnaziálneho profesora – skvelého matematika Augustína Paštéku i jeho manželku, ktorá učila na základnej škole. Milan Paštéka, hoci sa neskôr z Čadce odsťahoval a žil aj so svojou rodinou v Bratislave, kde našiel vhodnejšiu pôdu pre svoju tvorbu, pravidelne navštevoval svojich rodičov a súrodencov v Čadci a zachovával si vrúcny vzťah k mestu i ku Kysuciam. Nadovšetko mal rád prechádzky okolo rieky Kysuce, v blízkosti ktorej Paštékovci bývali. Veľmi citlivo vnímal aj neskoršie premeny Čadce.

Počas uplynulého týždňa sa maliar Milan Paštéka do Čadce vrátil. Symbolicky – prostredníctvom svojho diela. Opätovne sa nám prihovára svojimi originálnymi maľbami a kresbami. Jeho nezameniteľný rukopis, farebnosť a krása, ktorou dýchajú vystavené diela, si nás podmania. Výstavu pod názvom Návrat pre svojich návštevníkov pripravila Galéria Čadca.

V deň vernisáže (21. 4.) výstavu slávnostne otvoril a na pôde mesta všetkých prítomných hostí privítal primátor Milan Gura. Kurátorsky sa výstavy ujala dcéra M. Paštéku – výtvarníčka Dominika Sládková Paštéková, ktorá si s dojatím spomínala na miesta, ktoré v detstve so svojim otcom v Čadci navštívila. Prítomným predstavila aj knihu Tri dimenzie obrazu, ktorá približuje jej otca v rozhovore s historikom umenia Jánom Bakošom. Kniha vyjde v blízkom čase a bude k dispozícii aj v galérii. Na vernisáži bola prítomná aj maliarova sestra Marta s manželom a ďalší príbuzní a rodinní priatelia. Výstavu poctil svojou návštevou aj náš rodák a veľký podporovateľ kysuckej  kultúry a umenia, Paštékov dlhoročný súputník a priateľ Anton Blaha, ktorý vysoko vyzdvihol význam umelcovej tvorby pre Slovensko i naše mesto. Nechýbal ani ďalší mecenáš galérie, predseda Správnej rady Kysuckej kultúrnej nadácie – Jozef Markulják, vynikajúci maliari – Kysučania – Ondrej Zimka a Pavol Muška, spisovateľ Dušan Mikolaj, predstavitelia vedenia mesta, kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií, ako aj ďalší priaznivci umenia a stáli návštevníci galérie. Ich záujem nás teší a vážime si ho. Vernisáž svojou interpretáciou spríjemnili členovia Kysuckého komorného orchestra pod vedením Antona Pohančeníka.

Výstava Návrat, ktorej garantmi sú Mesto Čadca, Anton Blaha a Kultúrne a informačné centrum mesta Čadca, potrvá do 5. augusta 2016. Veríme, že ju navštívite a bližšie spoznáte Milana Paštéku ako človeka i ako maliara, ktorý v našom meste žil, tvoril a premýšľal, ktorý po sebe zanechal jedinečné a mimoriadne hodnotné dielo. Viac informácií a kvalitných reprodukcií nájdete aj v katalógu, ktorý pri príležitosti konania výstavy vydalo Mesto Čadca a graficky ho stvárnila Mária Ščuryová – Vydavateľstvo Magma. Srdečne vás do galérie pozývame.

Mestskú galériu nájdete v Mestskom dome v Čadci, pre verejnosť je prístupná v pondelok – piatok od 8.00 do 16.00 hod. Počas letných mesiacov jún, júl, august aj v sobotu od 8.00 do 12.00 hod. V prípade záujmu a pre kolektívy aj mimo tohto času. Vstup je voľný. Jeden z návštevníkov výstavy môže po jej skončení získať originálne dielo M. Paštéku.

Prezentácia nového matičného námestia

PRIMÁTOR MESTA

KONTAKT

Adresa
Mestský úrad Čadca
Námestie Slobody 30
022 01 Čadca
Slovenská republika
Stránkové hodiny
Pondelok
8.00 - 15.30
Utorok
8.00 - 15.30
Streda
8.00 - 16.30
Štvrtok
nestránkový deň
Piatok
8.00 - 14.30
Telefón a fax
T: +421 41 430 22 12
F: +421 41 430 22 18
sekretariat@mestocadca.sk