Turistické trasy v okolí Čadce

Čadca – Vojty (trasa č. 1) cca 10 km a 3,5 hod.

Východiskovým miestom je železničná stanica v Čadci. Po zelenej prejdeme okolo závodu AVC a po moste, ponad rieku Kysucu, do stredu mesta. Popri autobusovej zastávke prechádzame cez sídlisko Žarec, stúpame do kopca a až teraz sme vo voľnej prírode. Stále po zelenej, stúpaním po hrebeni Vrchu (568 m n. m.) popri hornej stanici lyžiarskeho vleku (výhľad na mesto a hrebeň Turzovskej vrchoviny), odbočíme vpravo. Dôjdeme ku kaplnke s lipami v osade Kýčera a popod vrchol Kýčery, potom kúsok lesom a sme znovu v otvorenom teréne. Ďalšia usadlosť Lazy, opäť krátky úsek lesom a cez Vojtov vrch (840 m n. m.), trochu strmším stúpaním sa dostaneme na Črchľu (pekný panoramatický výhľad na okolie s pohoriami Moravskosliezske Beskydy s Lysou horou na SZ, Veľká Rača na SV, Malá Fatra na východe). Potom odbočíme zo zelenej vpravo a po červenej sa dostaneme do osady Murčovci a pokračujeme lesom do osady Burdovci (na východ od osady asi v 100 metrovej vzdialenosti sa v lesnom poraste nachádza upravený – zastrešený síričitý prameň). Za osadou odbočíme z červenej vpravo po lesnej ceste, ktorá nás zavedie na konečnú zastávku MHD Čadca – Vojty.

Čadca – Vojty (trasa č. 2) cca 8 km a 2,5 hod (vhodné aj ako cyklotrasa pre horský bicykel).

Východiskovým miestom je Matičné námestie pri Dome kultúry v Čadci. Odtiaľ stúpame popri fontáne na Palárikovej ulici, Kysuckej knižnici, Gymnáziu  a cez krátky úsek lesom k osade Krkoškovci. Odtiaľ stále po červenej až k hotelu Husárik, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto. Ďalej pokračujeme stále po červenej turistickej značke cez osadu Griečovci. Za osadou odbočíme vľavo a pokračujeme po lesnej ceste smerom do doliny cez osadu Šoporovci až do Vojtov. Odtiaľ smerom vľavo pokračujeme po asfaltovej ceste až k chate „Tri kopce“, oproti ktorej sa nachádza zastávka MHD Čadca – Vojty.

Čadca – Bukov cca 7 km a 2,5 hod.

Začiatok trasy je pri železničnej stanici Čadca – mesto. Prejdeme popod železničnú trať a pokračujeme vľavo a asi o 100 m prejdeme cez most ponad rieku Kysucu. Tam pokračujeme vpravo dolinou Bukovského potoka cez osadu Bukov (na začiatku osady Bukov je upravený prírodný prameň pri tamojšej kaplnke). Po asfaltovej ceste (2 km) sa dostaneme až k Bukovskému minerálnemu prameňu. Výver je upravený v kamennom múre na ľavej strane cesty. Za prameňom prejdeme popri záhradkárskej osade a pokračujeme cez les do mierneho stúpania.  Väčšinu cesty prechádzame lesom a po 3,5 km sa dostaneme na rázcestie, tesne pod vrcholom Horelickej Kykuly (753 m n. m.). Ďalej pokračujeme vpravo po červenej značke. Po poľnej ceste prejdeme popri osade Bryndzarovci až na výhľadový Capkov vrch. Odtiaľ v miernom klesaní a po ceste pasienkami vedľa osady Bukov sa dostaneme k ZŠ Čadca – mesto.

Čadca – Drahošanka – Bukov 11 km 3,5 hod (vhodné aj ako cyklotrasa pre horský bicykel).

Trasa začína v Čadci Podzávoze pri nadjazde železničnej trate. Hneď za ním zabočíme vpravo a pokračujeme okolo uhoľných skladov. Po 700 m prudko stúpame na Drahošanku. V osade sa stúpanie zmierňuje. V Drahošanke ideme vpravo na malý hrebeň. Pokračujeme poľnou cestou ďalej po hrebeni a po 2 km sa dostaneme na asfaltovú cestu, ktorá nás zavedie na rázcestie. Tam odbočíme vpravo a pokračujeme cez les miernym klesaním až do osady Bukov. Na začiatku osady Bukov pri rieke Kysuca pod diaľničným nadjazdom odbočíme vpravo, kde sa po asfaltke dostaneme na Podzávoz a hlavnú žel. stanicu.

Čadca – Megoňky cca 12 km 3,5 hod.

Východiskovým miestom je hlavná železničná stanica v Čadci. Prejdeme cez hlavnú stanicu k rieke Čierňanka. Prejdeme cez rieku do osady Podzávoz  – u Juroši. Na konci osady odbočíme doprava a pokračujeme po červenej miernym stúpaním cez les na Jurošovský vrch (630 m n. m.). Po miernom klesaní a následnom stúpaní sa dostaneme na hrebeň odkiaľ stále po červenej pokračujeme na Kykulu (615 m n. m.) odkiaľ trasa mierne klesá až do osady Prieľač. Za osadou odbočíme z červenej vpravo na poľnú cestu a asi po 100 m odbočíme vpravo na cestu ktorá nás zavedie do osady Vyšné Megoňky, kde sa v pieskovcovom lome nachádzajú kamenné gule o priemere až do 3 m. Viaceré kamenné gule sa nachádzajú aj na vonkajšej strane lomu. Blízko kameňolomu je autobusová zástavka Milošová – Megoňky, odkiaľ je priame autobusové spojenie na hlavnú stanicu v Čadci.