Presunúť na hlavný obsah

Pozvánka na koncert venovaný pamiatke M. R. Štefánika

Kultúra

Hudobná pocta Štefánikovi je názov tematického koncertu, ktorý v roku venovanom Milanovi Rastislavovi Štefánikovi – významnej osobnosti našich národných dejín, pripravil Kysucký komorný orchester pod vedením dirigenta Karola Kevického. Koncert sa uskutoční v pondelok 28. októbra 2019 o 18.00 hod. v Dome kultúry v Čadci, v deň výročia vzniku Česko-Slovenska. V rámci koncertu zaznejú diela M.-A. Charpentiera, E. Suchoňa, M. Nováka, A. Dvořáka, J. Malovca a J. Matušku. Slovom bude sprevádzať Lenka Bytčanková.

Garantom koncertu sú Mesto Čadca, Dom kultúry v Čadci a Kysucký komorný orchester. Vstup je voľný. Srdečne vás pozývame.

Gen. PhDr. Milan Rastislav Štefánik (* 21. júl 1880, Košariská – † 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji) bol slovenský astronóm, fotograf, vojenský letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik. Mal najväčšiu zásluhu na formovaní česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Zohral dôležitú úlohu pri organizovaní česko-slovenských légií a sprostredkovaní kontaktov na francúzskych štátnych funkcionárov. Spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Edvardom Benešom bol kľúčovou osobou pri založení Česko-Slovenska. Štefánik bol podpredsedom Československej národnej rady, ministrom vojny v Dočasnej vláde československej a následne aj v novovzniknutej ČSR.

Dňa 23. apríla 1990 bol schválený Zákon č. 117/1990 Zb. o zásluhách M. R. Štefánika, ktorý oficiálne uznal, že „sa zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov“. Na jeho počesť bolo pomenované štátne vyznamenanie Slovenskej republiky, Kríž Milana Rastislava Štefánika, ako aj medzinárodné letisko v Bratislave, akadémia ozbrojených síl SR, železničná trať, ústav a veľké množstvo ulíc, námestí i škôl.

Úctu osobnosti a dielu M. R. Štefánika vyjadrilo aj naše mesto – pomenovaním jednej zo svojich najvýznamnejších ulíc (sídl. Žarec).

Plagát k podujatiu