Presunúť na hlavný obsah

Zmysel to má aj bez zmyslov. Presvedčí vás o tom výstava v Galérii Čadca

Kultúra

Všetci sme raz boli deťmi, tak sa na to rozpamätajme! Vďaka fantázii, šikovnosti a odborným vedomostiam Hany Ondrejičkovej, Jany Michalovej, Miriam Halamičkovej a Zuzany Kadlčákovej sa vám to prostredníctvom hry plnej úloh, v rámci interaktívnej výstavy Zmysel to má aj bez zmyslov, určite podarí.

Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA pripravil reinštaláciu tejto výstavy v spolupráci Galériou Čadca. V rámci výstavy sa výnimočným a hravým spôsobom predstavujú knihy pre a o deťoch s postihnutím (tituly pochádzajú z fondov Knižnice Bibiany). Ide prevažne o beletristické portréty detí a mládeže s rôznym druhom postihnutia, príbehy v Braillovom písme a s hmatovými ilustráciami alebo so znakmi posunkového jazyka, knihy v ľahko čitateľnom formáte, ktoré sú vďaka minimu textu, jednoduchému príbehu, prehľadnému dizajnu a zrozumiteľným ilustráciám určené pre deti s poruchami učenia alebo oneskoreným mentálnym vývinom, nájdu sa však aj knihy náučné. Aj jazyková pestrosť je značná – popri slovenčine si môžete vychutnať aj angličtinu, nemčinu, španielčinu, ale aj japončinu či perzštinu.

Každý návštevník si hodí „kockou osudu“. Piktogramy na nej znázorňujú šesť postihnutí vybraných literárnych hrdinov a určia, aké obmedzenia budete počas prehliadky mať. Výstavu alebo jej časti tak môžu vaše ratolesti absolvovať na invalidnom vozíku, s barlami či so zaviazanými nohami, s bielou palicou, so šatkou na očiach či slúchadlami na ušiach. Premenia sa tak na človeka so zrakovým, sluchovým alebo telesným postihnutím, na dieťa s mutizmom, autizmom či Downovým syndrómom. Popri knižkách sú pripravené zvukové alebo hmatové pexeso, puzzle, odčítavanie z pier, rôzne terapeutické pomôcky a krížovka.

„Mnohí literárni hrdinovia nepociťujú svoje postihnutie ako problém, ale naopak, sú obdarení odlišnou optikou vnímania sveta. Často majú mimoriadne vyvinuté ostatné zmysly a rôzne schopnosti, ale v jednom sa vôbec nelíšia od ostatných detských hrdinov – v túžbe po priateľstve, hrách a veľkých dobrodružstvách,“ povedala autorka myšlienky Hana Ondrejičková.

Garantmi výstavy, ktorá hýri pestrými farbami a pôvabnou atmosférou, sú Mesto Čadca, Dom kultúry v Čadci a BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Bratislava.

Výstava Zmysel to má aj bez zmyslov je v Galérii Čadca sprístupnená od 29. mája 2019 a potrvá do 31. júla. Galéria je otvorená v PO – PIA od 8.00 do 16.00 hod., v SO od 8.00 do 12.00 hod. (jún, júl, august). V prípade záujmu a pre kolektívy aj mimo tohto času. Vstup je voľný.

Srdečne vás pozývame.

Plagát k podujatiu