Presunúť na hlavný obsah

Galéria Čadca pozýva na svoju 19. výstavuKultúra

Galéria Čadca srdečne pozýva svojich priaznivcov na výstavu nazvanú ANIMALIUM alebo
Ryby, vtáky a iné stvory Jozefa Mundiera v pruhovanom labyrinte Ivana Köhlera. Kurátorkou tejto zaujímavej výstavy, ktorá prezentuje originálne umelecké stvárnenie sveta živočíšnej ríše, ako aj
originalitu, fantáziu, hravosť a invenciu oboch autorov, je PaedDr. Anna Ondrušeková, riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade. Garantmi výstavy sú Mesto Čadca, Galéria Čadca a Dom kultúry v Čadci. Vernisáž výstavy sa uskutoční 10. marca 2017 o 17.00 hod. v priestoroch galérie v Mestskom dome. Program vernisáže spríjemnia členovia hudobnej skupiny Sírius zo Žiliny. Výstava potrvá do 12. mája 2017. Vstup je voľný.

Plagát k výstave

Hľadanie, hravosť, huncútstvo v tvorbe Ivana Köhlera a Jozefa Mundiera

Nadšenie, zanietenosť, hravosť a neustále hľadanie – to sú atribúty pre umeleckú tvorbu dvoch výtvarníkov, fotografa Ivana Köhlera zo žilinského regiónu a akademického sochára Jozefa Mundiera z Čadce. Na prvý dojem nesúvisiace spojenie tvorby fotografa a sochára nám ponúka zaujímavý pohľad na stvárnenie témy animality vo výtvarnom umení.

Ivan Kelly Köhler (1944) je fotograf dušou aj telom, až do špiku kostí. Neprehliadnuteľný súputník viacerých osobností výtvarného diania v žilinskom regióne. Jeho prístup k fotografii prešiel rôznymi štádiami, ale aj príbehmi. Venuje sa tiež animálnym témam, a takou je aj jeho  „zebroidné harašenie“. Fotografie Ivana K. mali vždy vysokú estetizáciu a autor v nich vyjadril svoj mimoriadny zmysel pre štruktúru. Téma zebry, ktorou sa predstavil už na viacerých výstavách prostredníctvom fotografií, inštalácií, zberateľskej vášne až po svoj intímny priestor spálne, je grafickou výtvarnou paradigmou autora. Zebru však málokedy zachytáva celistvo ako zvierací objekt. Predmetom jeho záujmu je grafická čiernobiela dokonalosť prírody samej. Čiernobiele pruhy Kellyho „posvätnej zebry“ využíva v rôznych kompozičných kreáciách. Nemôžeme vynechať inšpiráciu známym umelcom akým bol Viktor Vassarely, no Ivan K. narušil jeho čistotu čiernobieleho op-artovského grafického prejavu. Narušil ju svojim humorným huncútstvom a pridal čiernobielemu svetu skrytú červenú vášeň, vášeň odohrávajúcu sa v jeho pruhovaných snoch, premietajúcich sa do jeho tvorby, ale aj života.

Jozef Mundier (1960) po skončení ŠUPky a následne VŠVU v Bratislave sa okrem reštaurovania venuje úžitkovému dizajnu, sakrálnej tvorbe, ale aj voľnej komornej plastike. Vo svojej tvorbe odkrýva skutočnú podstatu materiálu. Odkrýva, nachádza a hravým spôsobom zdôrazňuje štruktúry ukryté v dreve, inšpiruje sa nimi, využíva ich a podriaďuje svojej umeleckej predstave. Je známy svojou úctou k prírodnému materiálu a prírode, a tak nie je nič výnimočné, že jednou z tém jeho tvorby sú práve zvieratá. Animálnu tému však stvárňuje svojsky, inšpirovaný jednoduchou štylizovanosťou, znakovosťou tvorby velikánov akými boli Henry Moore, Constantin Brancuşi. Jemné, precízne opracovanie prírodných drevín, doplnené kovovými prvkami z rôznych predmetov „zašlej slávy“ dodávajú dielam spomínanú hravosť. Nútia nás k tvorivému hľadaniu, skúmaniu, čo narúša a posúva iba prvoplánové vnímanie do inej roviny. To je najpodstatnejšie u Mundiera, hľadanie a následné prekvapivé, niekedy vtipné zistenie.

Návštevníci tejto komornej výstavy majú možnosť uvidieť výnimočnú kombináciu tvorby dvoch odlišných umelcov, dvoch odlišných svetov hľadania a nachádzania v umení.

Vzdávam hold vašej hravosti a neustálemu hľadaniu, páni, no a to vaše huncútstvo patrí k tomu!

Anna Ondrušeková, kurátorka výstavy