Presunúť na hlavný obsah

MSZ Kysuca na prahu krásneho jubilea

Kultúra

Miešaný spevácky zbor Kysuca pôsobí na kysuckej kultúrnej scéne už krásnych 40 rokov. Toto vzácne jubileum oslávi slávnostným galakoncertom 11. novembra 2017 na svojej domovskej pôde – v Dome kultúry v Čadci. Galakoncert je určený najmä súčasným i bývalým členom zboru a ich rodinám, ich priateľom a podporovateľom, ako aj mnohým vzácnym hosťom, ktorí v priebehu 40 rokov existencie zboru sledovali jeho kroky, jeho snaženie i úspechy a nezištne mu pomáhali na jeho ceste.

Ilustračný obrázok

MSZ Kysuca je výnimočným fenoménom v našom regióne, nielen preto, že je jediným miešaným speváckym zborom dospelých svojho druhu na Kysuciach, ale aj preto, že po celý čas pracoval a pracuje s profesionálnymi dirigentmi – významnými osobnosťami. Mená ako Peter Fiala, Vojtech Didi a Pavol Procházka – sú v hudobnom svete na Slovensku i v mnohých európskych krajinách dobre známe. Títo traja muži formovali zbor od jeho počiatkov až do nedávnej minulosti, každý v istom časovom období, a vtlačili mu veľkú dávku svojho tvorivého potenciálu a lásky k hudbe, bez ktorej by celý tento malý zázrak (40 úspešných rokov na scéne v tomto náročnom žánri je skutočne už malým zázrakom) vari ani nemohol existovať. Pred piatimi rokmi prevzal dirigentskú taktovku od svojho otca Pavla Ján Procházka. Pod jeho vedením sa zbor uvedie aj počas spomínaného jubilejného koncertu. Jeho návštevníci si budú môcť vychutnať tie najpôsobivejšie skladby, ktoré zbor uviedol počas svojho pôsobenia. Na programe bude aj jedinečná Kysucká rapsódia z pera Pavla Procházku, ktorú zbor uviedol v premiére v roku 2014 v rámci slávnostného koncertu venovaného 480. výročiu založenia mesta a prvej písomnej zmienke o Čadci. Tento raz však členovia zboru uvedú rapsódiu aj po boku svojich priateľov – členov Kysuckého komorného orchestra a členov hosťujúceho Štátneho komorného orchestra v Žiline. Bude to nepochybne veľmi vzácny a pekný okamih.

Súčasťou slávnostného večera bude aj vystúpenie talianskeho partnerského zboru Maddalene a odovzdanie ocenení osobnostiam Čadce za rok 2017. Pri príležitosti 40. výročia svojho vzniku vydá zbor aj rozsiahlu knižnú pamätnicu. Jej vydanie, ako aj realizáciu slávnostného galakoncertu významne podporilo Mesto Čadca.