Originalita, hravosť a fantázia v tvorbe Jozefa Mundiera a Ivana Köhlera

Galéria Čadca v piatok 10. marca 2017 doslova praskala vo švíkoch. Bezmála 200 priaznivcov výtvarného umenia zavítalo na vernisáž nekonvenčnej výstavy, nazvanej Ryby, vtáky a iné stvory Jozefa Mundiera v pruhovanom labyrinte Ivana Köhlera. Jedinečné plastiky z dielne čadčianskeho sochára J. Mundiera uchvátili návštevníkov svojou pôvabnou formou, prirodzenou eleganciou, hravosťou, nadčasovosťou, materiálom i jeho originálnym a mimoriadne precíznym spracovaním. Jedinečnou a nemenej dôležitou súčasťou výstavy sú veľkorozmerné, nekonečnou fantáziou oplývajúce fotoobrazy, hrajúce sa a pohrávajúce sa s témou stvárnenia a metamorfóz nádhernej africkej dámy – zebry – jednej z dominujúcich tém aj v našom regióne dobre známeho žilinského fotografa I. Köhlera. S Mundierovými trojrozmernými fantastickými vtákmi a rybami, vymodelovanými z dreva a železa, vedú spontánny animálny dialóg, ktorému nepochybne porozumiete, ak sa na chvíľu zastavíte a pozorne započúvate. A tak vás neprekvapí, keď sa v Pruhovanom labyrinte ocitne Kosatica, Havran, Holúbätká či Akvabela. A nepozastavíte sa možno ani nad tým, že nad vami pod plafónom poletujú šarmantné pruhované krásavice. Život a dielo oboch tvorcov, ako aj ich vzájomné, viac či menej postrehnuteľné paralely, priblížila návštevníkom kurátorka výstavy PaedDr. Anna Ondrušeková, riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade, pričom vyzdvihla originálne cítenie, vnímanie a stvárnenie sveta živočíšnej ríše, ako aj ich fantáziu, hravosť, invenciu a ustavičné hľadačstvo. Na vernisáž v poradí už 19. výstavy inštalovanej v danom priestore mestskej galérie zavítali aj primátor Čadce Milan Gura a ďalší predstavitelia mesta a regiónu, výtvarník a primátor Pezinka Oliver Solga, mnohí umelci z Kysúc, Žiliny i Oravy a široká kultúrna obec. Nechýbali ani blízki príbuzní a priatelia oboch autorov. O skvelú hudobnú kulisu vernisáže i nasledujúci príjemný koncert v blízkej kaviarni sa postarali členovia žilinskej skupiny Sírius – Ladislav Klimek a Juraj Dubovec.

Garantmi výstavy sú Mesto Čadca, Galéria Čadca a Dom kultúry v Čadci. Výstava potrvá do 12. mája 2017. Galéria je otvorená v PO – PIA od 8.00 do 16.00 hod. V prípade záujmu a pre kolektívy je možný vstup aj mimo tohto času. Vstup je voľný. Tešíme sa na vašu návštevu.