Pozvánka na chrámový koncert v rámci nového hudobného festivalu PRO MUSICA NOSTRA

Medzinárodný hudobný festival PRO MUSICA NOSTRA, ktorý sa uskutoční 17. – 24. 6. 2018 vo viacerých sídlach Žilinského kraja, vznikol na základe myšlienky založiť dlhodobú tradíciu prezentácie klasickej hudby na špičkovej interpretačnej úrovni s medzinárodnou účasťou a zároveň predstaviť publiku vybrané historické pamiatky regiónu ako netradičné koncertné priestory. Garantmi festivalu sú Hudobné centrum Bratislava a občianske združenie Cultura nostra. Organizujú ho v spolupráci s vybranými mestami a obcami v danom kraji. Jedným z nich je aj mesto Čadca, ktoré sa od počiatku veľmi aktívne zapojilo do organizácie festivalu. V priebehu ôsmich dní sa Čadca, Gbeľany, Kotešová, Orlové, Rajec, Trnové, Budatín a Bytča premenia na miesta, ktoré návštevníkom sprostredkujú výnimočné hudobné umenie nielen prostredníctvom koncertov, ale i vďaka jedinečnému vizuálnemu zážitku z najkrajších historických pamiatok regiónu. Prvý ročník festivalu svojou dramaturgiou a výberom účinkujúcich nadväzuje na 100. výročie založenia Československej republiky. V dramaturgii preto popri tvorbe velikánov ako Johann Sebastian Bach, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Robert Schumann a i. zaznejú aj diela významných slovenských a českých autorov – Jána Levoslava Bellu, Johanna Sigismunda Kussera, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a ďalších. Na festivale vystúpia poprední umelci domácej i zahraničnej hudobnej scény – Slovenský komorný orchester & Dalibor Karvay, Muchovo kvarteto & Filip Jaro, Štátny komorný orchester Žilina, Schola Gregoriana Pragensis, Brno Baroque Trio, Jana Sýkorová & Pavel Svoboda a ďalší. Podujatie má veľký potenciál poskytnúť publiku priestor pre oživenie a spestrenie kultúrneho života v danom regióne a prispieť tak k celkovej propagácii historických miest regiónu horného Považia.

Koncert v Čadci ja na programe 20. júna o 18.00 h

V našom meste je festivalový koncert, ktorým zároveň otvárame Čadčianske kultúrne leto, na programe v stredu 20. júna 2018 o 18.00 hod. v kostole sv. Bartolomeja. Jedinečné diela J. L. Bellu a A. Dvořáka uvedú členovia špičkového slovenského telesa Mucha Quartet (J. Tomka – I. husle, J. Ostrolucký – II. husle, V. Kubešová – viola, P. Mucha – violončelo) a popredný sólista Filip Jaro (kontrabas). Veríme, že umelci, ktorí sú dobre známi nielen na slovenských ale aj zahraničných pódiách prinesú do Čadce výnimočný hudobný zážitok. Spoluorganizátormi koncertu sú Mesto Čadca a Rímskokatolícka farnosť Čadca – mesto.

Na koncert je vstup voľný. Srdečne vás pozývame. Nenechajte si ujsť tento výnimočný umelecký zážitok.

Plagát k podujatiu