MSZ Kysuca pozýva do kostola na sviatočný koncert

V piatok 15. septembra 2023 si veriaci pripomínajú sviatok Sedembolestnej Panny Márie. V kostole sv. Bartolomeja v Čadci sa o 10.30 hod. uskutoční pri príležitosti tohto sviatku slávnostná sv. omša, ktorú svojim spevom obohatia aj členovia Miešaného speváckeho zboru KYSUCA. Následne po omši ponúknu dámy a páni zo zboru prítomnému publiku aj krátky koncert, v rámci ktorého zaznejú jedinečné skladby domácich i zahraničných majstrov hudby. Zbor, ktorý už viac než 45 rokov pôsobí na kysuckej kultúrnej scéne a jeho domovským prístavom je Dom kultúry v Čadci, sa predstaví pod vedením dirigenta a hudobného pedagóga Tomáša Vrškového.

Garantmi podujatia sú Mesto Čadca, Dom kultúry v Čadci a Rímskokatolícky farský úrad Čadca – mesto.

Srdečne vás pozývame. Vstup je voľný.

Omša

• L. Halmosz: Kyrie
  • D. S. Bortňanskij: Tebe pojem
  • M. L. Lightfoot: Dona nobis pacem
  • V. C. Johnson: Deo dicamus gratias

• G. P. da Palestrina: Gloria Patri
  • V. Kubička: Môj, milý Bože
  • K. Nystedt: Laudate
  • P. I. Čajkovskij: Svjaty Bože
  • E. Suchoň: Aká si mi krásna

Sólo: Vladimír Gajdičiar – tenor
Klavírna spolupráca: Richard Bareš
Dirigent: Tomáš Vrškový

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa každoročne slávi 15. septembra. Prvá zmienka o tomto sviatku pochádza z roku 1412. V roku 1727 sa stal sviatkom v celej rímskokatolíckej cirkvi. Hlavnou patrónkou Slovenska je Sedembolestná Panna Mária od vyhlásenia pápežom Piusom XI. v roku 1927. Jej chrám v Šaštíne je od roku 1964 povýšený na menšiu baziliku (basilica minor) a každoročne sa tu 15. septembra koná národná púť.

Pôvodne bol tento sviatok v piatok pred Kvetnou nedeľou. Rehoľa Sluhov Panny Márie ho však slávila v polovici septembra. Sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa v septembri slávi od roku 1913, keď tento deň ustanovil za sviatok pápež Pius X.