Presunúť na hlavný obsah

Pozor - podvodníci sú schopní okradnúť vás aj počas sčítania obyvateľov

Mesto

Na Slovensku prebieha od 15. februára do 31. marca 2021 a to po prvý raz plne elektronicky. Podmienkou je mať k dispozícii počítač, tablet alebo mobil s pripojením na internet. Na stránke http://www.scitanie.sk/ stačí vyplniť elektronický formulár. Kto takú možnosť nemá, môže o pomoc požiadať príbuzného či  blízku osobu.
 
Ak sa napriek tomu obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám, na splnenie povinnosti sčítania bude môcť využiť asistované sčítanie. Aj v našom meste budú zriadené kontaktné miesta, kde obyvateľovi so sčítaním pomôže asistent. Na takéto miesto je ale potrebné sa osobne dostaviť.

Obce a mestá pamätali aj na chorých a imobilných obyvateľov, ktorí sa nedokážu sčítať elektronicky, ani sa dostaviť na kontaktné miesto. Tí budú môcť telefonicky požiadať o návštevu mobilného asistenta. A práve pri asistenčnom sčítaní odporúčame k zvýšenej opatrnosti. Mohli by ho zneužiť podvodníci vydávajúci sa za mobilných asistentov. Ak si nedáte pozor, môžete ľahko prísť o úspory.a

Asistenčné sčítanie bude prebiehať od 1. apríla a potrvá najneskôr do 31. októbra

Upozorňujeme preto obyvateľov, a to predovšetkým našich seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám. Mohli by ich telefonicky alebo osobne kontaktovať podvodníci a ponúkať pomoc pri elektronickom alebo asistenčnom sčítaní. Všetkým, ktorí potrebujú pomoc pri elektronickom sčítaní, odporúčame, aby žiadali o pomoc iba svojich príbuzných, prípadne známych, ktorých poznajú a ktorým dôverujú.

Obyvatelia, ktorí sa nedokážu sčítať sami ani s pomocou blízkych, majú dve možnosti:

  • osobne sa dostaviť na kontaktné miesta zriadené obcou či mestom, kde ich sčíta stacionárny asistent, alebo 
  • telefonicky kontaktovať obec /prípadne call centrum/ a požiadať o pomoc pri sčítaní - mobilný asistent ich príde sčítať priamo domov. 

Mobilní asistenti sčítania ustanovuje mesto. Budú sa povinne preukazovať príslušným preukazom. Obyvatelia si s nimi najskôr dohodnú presný čas príchodu.

V telefonáte sa dozvedia aj meno a priezvisko mobilného asistenta. 

Čoho sa vyvarovať a ako postupovať?

  • Nevpúšťajte cudzie osoby v žiadnom prípade domov. 
  • Nekomunikujte s osobami, ktoré nepoznáte, a ktoré sa ponúkajú pomôcť vám so sčítaním: iniciatíva na sčítanie musí prísť vždy z vašej strany a to buď sčítaním sa elektronicky, návštevou na to určeného miesta alebo telefonickou žiadosťou o asistenta, ktorej výsledkom bude dohoda na presnom čase návštevy konkrétnej osoby /meno a priezvisko/.
  • Ak máte čo i len podozrenie z podvodného konania pri sčítaní, okamžite kontaktujte políciu na čísle 158.